Křídlo pro J. Kaplického, Doubravka

Zobrazit info

Habrmanovo náměstí je v rámci městské části jediné větší místo, kde se mohou lidé sejít a kde můžou probíhat společenské akce. Nový altán s pódiem se rozhodla postavit místní samospráva a má sloužit pro komorní představení, koncerty a městské akce. V rámci autorského týmu jsme se hned v úvodu projektu shodli, že nechceme, aby se stal altán bariérou a vyloučili jsme tak svislé stěny.
Koncept, tvar a především konstrukce jsou inspirovány přírodou. S pomocí barevných fotografií z elektronového mikroskopu a za asistence statika jsme poctivě procházeli slepé uličky a hledali jak navrhnout vzdušné, průhledné sloupy altánu nebo jak řešit střechu. Nakonec jsme našli 1.000.000x zvětšenou fotografii buněčné struktury muších křídel. Sloupy jsme propojili ocelovým výpletem, který je inspirován strukturou křídla a výplety spolupůsobí staticky.
Konstrukce zastřešení altánu se skládá ze dvou částí – dvou skupin ocelových sloupů s mezivýpletem a ocelové konstrukce střechy. Dvě skupiny sloupů s mezivýpletem vyrůstají z železobetonového pódia se strojně drásaným, betonovým povrchem a nesou ocelovou konstrukci střechy, která je navržena z prostorově uspořádaných příhradových nosníků ze čtvercových trubek. Konstrukce střechy je svařovaná z žárově zinkovaných dílů. Lemování střechy je ukončeno pohledovým lemem z měděného plechu, který je předem zeleně patinován (měděnka).
Stavba kromě altánu zahrnuje kamennou dlažbu přilehlých chodníků, odvodnění a komplexní osvětlení náměstí včetně slavnostního nasvícení altánu a sochy uprostřed náměstí.
Během celého projektu od konceptu, přes hledání konstrukce, až po dokončení stavby byl náš tým nesen duchem práce Jana Kaplického. V nejtěžších momentech projektu nás inspiroval jeho styl práce, který známe z filmových dokumentů, rozhovorů a z vyprávění Evy Jiřičné.

Místo:
Plzeň, Doubravka
Návrh a projekt:
2015-2016
Realizace:
2017
Autoři:
Jakub Chvojka, Radek Dragoun
Spolupráce:
František Popelka
Konstrukce:
Tomáš Bryčka
Rozpočet:
3,5 mil. Kč
Foto:
Filip Šlapal